Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Kadın Kısırlığı

  Yumurtalık Kistleri ve Yapışıklıklar

  Over kistleri: Yumurtlıklarda içi sıvı dolu kesecikler halinde görülen oluşumlardır. Doğurganlık çağındaki kadınlarda çok sık görülür ve büyük bir kısmı kanseröz olmayan oluşumlardır. Yumurtlamayı bozabilmeleri ve tıkayıcı etkilere yol açabilmeleri nedeni ile fertiliteyi etkileyebilmektedirler. Over kistlerine yaklaşım kistin büyüklüğü sayısı ve yerleşimi ile ilişkildir. Özellik le infertil kadınların tedavileri öncesinde kistlerin hem kötü huylu olma potansiyelleri açısından değerlendirilmeleri hem de uygulanacak infertilite tedavisi açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Medikal tedavi şansı olabildiği gibi bazı durumlarda kist içeriğinin aspire edilmesi veya kistin bütün olarak çıkartılması gerekebilmektedir. Her türlü tedavi seçeneğinin seçilecek infertilite tedavisi ile birlikte değerlendirilmesi hastanın tedavisin daha sağlıklı planlanması açısından önemlidir.

  Pelvik yapışıklıklar (adezyonlar): Yumurtalık, tüpler ve rahim etrafında meydana gelen fibrotik doku ve skar dokuları pelvik yapışıklıklar olarak adlandırılır. Pelvik enflamatuar hastalık, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve daha önce geçirilmiş operasyonlar pelvik yapışıklıklara neden olabilen etkenlerdir. Ayrıca appandisit rüptürü, endometriozis gibi durumlarda pelvik yapışıklıklara yol açabilir.
  Pelvik yapışıklıklar yumurtlamayı takiben tüplerin yumurtayı yakalayıp, döllenmek üzere rahime doğru yönlendirilmesinin bozulmasına neden olarak infertiliteye yol açabilir. Hem açık hemde kapalı cerrahi yöntemlerle pelvik yapışıklıklar tekrar açılabilir. Ancak bu cerrahi yakalışım bile tekrar pelvik yapışıklıklara yol açabileceği için hasta bazında durum değerlendirilmeli ve hastaya özgü koşullar ile birlikte operasyon kararı verilmeli veya hasta direkt olarak tüp bebek yöntemine yönlendirilebilmelidir. Merkezimizde pelvik yapışıklıklar nedeni ile infertilite yakınması olan kadınlara cerrahi seçenekler de dahil olmak üzere uygun yaklaşım deneyimli bir kadro ile verilmektedir.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply