Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Androloji Laboratuvarı / Azospermi / Sıkça Sorulan Sorular (SSS) / Tüp Bebek

  Düşük sperm sayısının tedavisi neden bu kadar kafa karıştırıcı? -1

  Düşük Sperm Sayısı: Oligospermi ve Oligoastenosperminin Nedenleri ve Tedavisi

  Düşük sperm sayısının tedavisi neden bu kadar kafa karıştırıcı?

  Birçok infertil erkek sperm sayımı konusunda saplantılıdır ve bu, yaşamlarında merkezi bir endişe haline geliyor gibi görünmektedir. Doğurganlık sorunu olan adamın sorduğu asıl sorunun şu olmadığını unutmayın: Sperm sayım ya da hareketliliğim nedir ya da her neyse? Fakat spermlerim çalışabiliyor mu yoksa çalışamıyor mu? Spermimle bir bebek alabilir miyim? Spermin işlevi yumurtayı döllemek olduğundan, bu soruyu yanıtlamanın tek doğrudan yolu test döllenmesi için aslında tüpbebek (IVF) yapmaktır. Bu, elbette, çoğu insan için çok pahalı ve pratik değildir, bu nedenle diğer sperm fonksiyon testlerinin tasarlanmasının nedeni budur.

  Bununla birlikte, tüm bu testlerle ilgili en büyük sorun, hepsinin dolaylı olmasıdır. Bireysel hastalar için test sonuçları, gebelik oranları ve döllenme arasında çok iyi bir ilişki yoktur. Bu nedenle sperm test sonucundaki bir anormallik temelinde bireysel hasta için prognoz önermek çok zordur ve neden farklı doktorların aynı sperm raporuna dayanarak bu kadar çok çeşitli yorumlar yaptığı tespit edilmiştir.

  Bu alandaki cehaletimizin ne kadar berbat olduğunu düşündüğünüzde bu gerçekten şaşırtıcı değildir. Sonuçta, “normal” bir sperm sayısının ne olduğunu bile bilmiyoruz! Bir yumurtayı döllemek için sadece bir “iyi” sperm ihtiyacınız olduğundan, bu çok temel soruya bile basit bir cevabımız yok! Normalin alt sınırının ml başına kademeli olarak 10 milyon hareketli sperm olduğu kabul edilirken, bunun istatistiksel bir ortalama olduğunu unutmayın. Örneğin, çoğu doktor, sperm sayısı çok düşük (ml başına 2-5 milyon kadar az) bir hamileliği kendi başına yapan ve tedavi görmeyen bir erkeğin deneyimini yaşadı. Aslında, aile planlaması için vazektomi yapılan erkekler için sperm sayımı yapıldığında, bu kanıtlanmış fertilite erkeklerinin ml başına 2 milyon ila 300 milyon arasında değişen herhangi bir miktarda sperm sayısı vardır. Bu açıkça, “verimli” sperm sayısında önemli bir değişiklik olduğu ve bu nedenle sonuçlara varmanın doktor için çok zor olduğu anlamına gelir.

  Bunu anlayabilmek için, iki önemli kavramı anlamanız gerekir – “Deneme Zamanı” ve “Çiftin doğurganlık potansiyeli”. Eğer sperm sayınız düşükse, ancak 1 yıldan daha az bir süredir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, sperm sayısı düşük olan erkeklerin% 10’unun baba olacağı için, yaklaşık 1 yıl boyunca denemeye devam etmek mantıklı olacaktır. Bu zamanda bir hamilelik. Ancak, 2 yıldan uzun bir süredir başarılı olamamışsanız, devam etmeniz ve daha fazlasını yapmanız gerekir kendiliğinden bir hamilelik şansı çok düşüktür. Unutmayın, bir doktor sadece bir “düşük sperm sayısı raporu” tedavi etmez. Gebe kalamamakla ilgili hastalıkları çözüp hastaları tedavi eder!

  Sperm sayısı düşük olan adam ne yapabilir?

  Peki sperm sayısı düşük olan adam ne yapmalı? Ne yazık ki, bugün sperm sayısını arttırmanın bir yöntemi yoktur! Erkek kısırlığını yönetmeye yönelik modern protokol, erkeğin hareketli sperm sayısına dayanmaktadır; ve basit bir testte sperm hayatta kalma testi denir. Sperm yıkanır ve geri kazanımları değerlendirilir; Yıkanan sperm daha sonra incubator denilen kuluçka makinesinde 24 saat boyunca kültür ortamında tutulur ve daha sonra tekrar kontrol edilir. Ml başına 3 milyondan fazla hareketli sperm varsa, bu güven vericidir. Bununla birlikte, spermlerin hiçbiri 24 saat sonra canlı olmazsa, bunların fonksiyonel olarak yetersiz olabileceğini göstermektedir. Tedavi sayımın ne kadar düşük olduğuna bağlıdır. Eğer sadece orta derecede azalmışsa (boşalmadaki toplam hareketli sperm sayısı 20 milyondur), eşin doğurganlık potansiyelini arttırmaya çalışmak mantıklıdır ve orta derecede düşük sperm sayısı olan erkekler için en kolay tedavi süperolasyon (yumurta takibi) ve intra uterin inseminasyon denenmelidir. Bunu yaptıktan ve 4 tedavi döngüsünü denedikten sonra (neden 4 “sihirli” sayıdır, herhangi bir yöntemle hamile kalacak hastaların çoğunun genellikle 4 döngü içerisinde yapacağıdır), bu durumda bile gebelik oluşmazsa yapmanız gereken, devam etmektir. IVF veya ICSI gibi diğer alternatifleri de gözönünde bulundurmalıyız.

  Hareketli bir spermin ejakülatta 5 milyondan fazla olduğu erkeklerde, önerilen ilk tedavi IVF olacaktır. Bu, spermin yumurtaları dölleyip döllemediğini belgelememize izin verir. Döllenme belgelenirse, hastanın hamile kalma şansı yüksektir. Bununla birlikte, hareketli sperm sayısı 5 milyondan az ise veya IVF’de toplam döllenme yetersizliği varsa, mevcut tek tedavi ICSI (intracytoplazmik sperm enjeksiyonu veya mikroenjeksiyondur. ICSI infertil adama yaklaşımımızda devrim yaratan bir teknolojidir ve sperm sayısı ne kadar düşük olursa olsun her erkeğin bebek sahibi olma olasılığını vaat eden bir teknolojidir.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply