Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Azospermi / Erkek Kısırlığı / IVF Lab / Kadın Kısırlığı

  Çocuk İstiyorum ve Çocuğum Olmuyor Hissi

  İnfertilite durumunu yaşayan kişiler bunun durumun yanında  birçok hisse kapılırlar. İnfertilite gizli duygular ile ortak bir mücadeledir ve çoğu çift genellikle kendilerini konuşacak kimsenin olmadığını hissederler. Bu duyguları gizli tutmak mı yoksa mücadelenizi açıkça paylaşmak mı gerekiyor? Benlik saygısı, Depresyon ve Stres en çok yaşanan 3 histir.  Bu duygusal roller tedavi sırasında çiftlerin bu hastalık ile mücadele etmesinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

  Benlik saygısı, her çiftin ele alması gereken ilk şeydir. İnfertilite teşhisi konulmadan veya bir sorun ele alınmadan önce, kendinizde ve vücudunuzda hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Doktorunuzun yardımı ile tedavi edilebilir çözümlerin olduğunu fark etmek her kişi için önemlidir.

  Her geçen gün gelişen medikal teknolojiler sayesinde üreme tıbbı uzmanları hem erkeklere hemde kadınlara yardım etmek bir çok yöntem geliştirmektedir. Böylelikle çiftlerin tedavi ile hayallerindeki aileye kavuşmaları  sağlanıyor.

  Gebelikte başarısız girişimler veya başarısız tedavilerden sonra depresyon çok yaygın olarak görülür. Duygularınızı eşiniz ve doktorunuzla paylaşmanız, yalnızca sizi veya ilişkilerinizi incitebilecek aşırı duygulardan kaçınmanız açısından önemlidir. Yardımcı bir kaynak ise destek gruplarıdır. Bölgenizdeki veya çevrenizdeki sizi anlayabilecek ve toplumda sizin durumunuzdaki kişilerin oluşturduğu destek grupları  iletişimde olmanız yararınıza olur. Bir çok kişi   infertilite ile çocuk olmaması duygularının kişilerle paylaşmanın, onların yalnız olmadıklarını fark etmede daha faydalı olduğunu düşünür.

  Son olarak, erkekler ve kadınlar arasında stres son derece yaygındır. Bir kariyer, arkadaş ve aile ile uğraşmakla uğraşmakla kalmıyorlar, artık kendilerini aile olmak ile ilgili hayal kırıklığına uğratıyorlar ve hayal ettikleri çocuğu (rüyasını) yaşamayacağından korkuyorlar. Stres ve infertilite arasında bilimsel bir bağlantı olmamasına rağmen, birçok doktor stresle ilgili daha düşük aktiviteler önermektedir ve yürüyüş, yoga ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı yaşam tarzı tercihlerini teşvik etmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar, stresli bir zaman karşılaştırıldığında mutlu ve rahat hissettiklerini bildiren çiftlerin gebe kalma şanslarını ve başarılı bir hamilelik geçirdiklerini ortaya çıkarmıştır.

  Bir aile kurma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ve bu duyguları yaşıyorsanız, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Doktorlar, benzer durumlarla uğraşan ve bir aile kurmaya yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmaya istekli kişilerdir. Yardımla üreme uzmanları bu hisleri yaşamış bir çok  çifti değerlendirmişlerdir. Konu ile ilgili deneyimli kişilerden yardım almak sizi hayalinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply