Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Genetik Laboratuvarı

  DNA Fragmentasyonu nedir?

  DNA Fragmentasyonu
  Spermatik DNA fragmantasyonu, tekrarlayan düşüklere ve kötü embriyo kalitesine de bağlı olan erkek infertilitesinin nedenlerinden biridir. Parçalanma, semenogram normal görünse bile hamileliği engelleyebilir.

  DNA Fragmentasyonu Nedir?
  Spermatozoidin işlevi, babanın DNA zincirini taşımak ve embriyoyu oluşturmak için yumurta içine sokmaktır. Böylece embriyo, her ebeveynin DNA’sının yarısına sahip olacaktır. DNA herhangi bir şekilde hasar görürse, bu durum erkek infertilitesi veya düşüklüğü sorunlarına yol açabilir. DNA hasarını ölçmek için kullanılan teknik, akış sitometrisi olarak bilinir.

  Normal olarak, DNA zincirindeki hasarlar oksidan maddeler olarak bilinen çevresel faktörlerle ilişkilidir. Ayrıca, genital bölgede ateş, varikosel, sigara veya enfeksiyon gibi, DNA fragmantasyonunu tetikleyebilecek başka faktörler de vardır. DNA fragmantasyonu ayrıca yaşla birlikte veya bazı ilaçların veya diyet takviyelerinin yutulmasından dolayı da artabilir.

  DNAFragmentasyonu ile ne olur?
  Bu DNA rüptürleri çok sayıda olduğunda ve çok sayıda spermatozoidi etkilediğinde In-vitro Fertilizasyon (IVF) döngüsünün başarısız olma olasılığı daha fazladır. DNA fragmantasyonu da kötü embriyo kalitesi, embriyo implantasyonu başarısızlığı ve tekrarlayan düşükler ile ilişkilendirilmiştir.

  Spermatozoid DNA hasarı şüphesi varsa bu testi öneririz. Bu tanı genellikle fertilite muayenesinden sonra belirlenir. Parçalanma değerleri, antioksidanlar açısından zengin besin takviyelerinin alınmasından sonra azaltılabilir. Bunların hamilelik veya IVF siklusundan önce en az 10 hafta önce alınmasını öneririz.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply