Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Tüpbebek Teknikleri

  Sperm’de Oksidatif Stress Ölçümü

  Sperm’de Oksidatif Stress Ölçümü

  Erkek infertilitesi ile ilgili bilgilerimiz gerek sperm fonksiyonları, gerek teşhis yöntemleri, gerekse tedavi yöntemleri alanlarında gittikçe artmaktadır. Ayrıca oksidatif stres ölçümündeki ilerlemeler bir çok yeni tedavi yaklaşımı gelişmesini sağlamıştır. Oksidatif stresi azaltacak ve sperm kalitesini arttıracak bir çok antioksidan olmasına rağmen, kullanımlarında etkileri konusunda yeterli bilimsel kanıt olmaması ve bu yüzden de onay almamaları nedeniyle ciddi tartışmalar vardır.

  Yardımla üreme teknikleri kullanılırken spermin reaktif oksijen radikallerinden en az etkilenmesi esasına dayalı teknikler uygulanmalıdır. Son yıllarda kullanılan tekniklerde dirençli spermi seçme esasına dayandırılmaktadır. Bununla birlikte, oksidatif stres erkek infertilitesinin sebeplerinden yalnızca biridir ve antioksidan tedavi artmış oksidatif stres bulunan ve DNA hasarı tespit edilmiş kişiler için tercih edilmelidir.

  Oksidatif stresin ölçümü ve antioksidan tedavi klinik kullanımı profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Tedavi için kullanılacak antioksidanlar, dozları ve süreleri de kişiye özel saptanmalıdır.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply