Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Tüpbebek Teknikleri

  Sperm Çip

  sperm-çip

  Çip Bebek
  Çip Bebek Yöntemi Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Ciddi Oranda Artırıyor
  Birçok klinik çalışmada mikroçip kullanılarak yapılan tedavilerin embriyo kalitesini arttırdığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

  Kaliteli embriyo rahim içerisinde tutunarak, gelişimini sürdürebilme özelliğiyle gebeliğin oluşma ihtimalini arttırmaktadır.

  Tedavi protokollerinde klasik sperm seçme teknikleri olarak, Swim-Up (yukarı yüzdürme) ve Dansite gradient (yüksek hızda santrifüjde ağırlığına göre ayırma) tekniklerinin spermlerde DNA fragmentasyonuna (DNA kırığına) yol açtığı klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Ayrıca DNA fragmentasyonu yüksek olan sperm örneklerinde bu eski yöntemler yetersiz kalmaktadırlar.

  IMSI (morfolojik olarak seçilmiş spermlerin intrastoplazmik enjeksiyonu) tekniğinde ise, sperm hücreleri yüksek oranda büyütülerek seçilir. Bu yöntemde de, morfolojik açıdan en iyi spermi seçmek amaçlanmaktadır. IMSI metodunun dezavantajı sperm yapı olarak en iyi görünse de DNA hasarı olan sperm de seçilebilmektedir.

  Mikro akışkan çipler diğer sperm seçme metotlarına göre daha üstün ve kullanımı daha kolaydır.
  Çip Bebek Yöntemi Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Nasıl Etkiliyor?
  Tedavilerde sperm seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Gebeliğin gerçekleşmesi için sperm hücresinin yumurtayı dölleyebilmesi, istenilen en önemli şartlar arasındadır.

  Mikro akışkan çip teknolojisi, yani çip bebek yöntemi, doğal gebelikteki bir süreçten esinlenilerek bulunan bir yöntemdir. Ana rahminde en iyi spermler yumurtaya ulaşmak için mikro kanallar üzerinde içgüdüsel olarak birbirleri ile yarışır ve içlerinden en kaliteli sperm yumurtayı döller. Mikro akışkan çiplerde de, spermler için aynı ortam mikro akışkan biyofiziği ve dinamiği kullanılarak laboratuvar ortamında oluşturulmuştur.

  Mikro Akışkan Çipler Nasıl Kullanılıyor?
  Mikro akışkan çiplerin kullanımı çok basittir. Likefiye olmuş sperm numunesi ön işlem gerektirmeden kullanılır. Tedavilerde baba adayından alınan sperm örneği mikro akışkan çipten geçirilerek, spermlerin içerisinden, morfoloji (yapısı), hareket (öne ileri hareketi) ve en önemlisi DNA’sı (genetiği) en iyi olan spermler seçilmektedir. Bu spermler serbest oksijen radikallerine en az maruz kalan spermlerdir. Bu seçilmiş spermler ile tedaviye devam edildiğinde (yumurta döllendirilmeye çalışıldığında) tedavilerdeki klasik sperm seçme tekniklerine göre daha sağlıklı ve kaliteli embriyo elde etme ihtimali çok ciddi anlamda artmaktadır.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply