Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Genetik Laboratuvarı

  NGS Nedir?

  NGS nedir?

  Yeni nesil dizileme (NGS), büyük ölçüde paralel veya derin dizilim, genomik araştırmalarda devrim yaratan bir DNA dizileme teknolojisini tanımlayan ilgili terimlerdir. NGS kullanarak tüm bir insan genomu tek bir gün içinde sıralanabilir. 

  Yeni Nesil Dizileme ile IVF

  Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, IVF ve tekli embriyo transferi ile kullanılan iki preimplantasyon genetik taramanın (PGS) etkinliği karşılaştırılmıştır: yeni nesil sekanslama (NGS) ve dizi Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon (aCGH). Araştırmacılar klinik ve devam eden gebelik oranlarının karşılaştırılabilir olduğunu belirlediler.
  NGS ve Dizi CGH nasıl farklıdır?

  Hem aCGH hem de NGS, embriyoları anöploidi, anormal kromozom sayısı – monosomi (bir kromozom eksik) veya bir trizomi (ekstra kromozom) taraması açısından çok benzerdir. NGS’yi benzersiz kılan, mozaik embriyolarını tespit etme kabiliyeti iken, aCGH bunu yapamaz. Mosaizm, embriyonun hücreleri farklı genotipler sergilemesidir. NGS bir embriyonun mozaik olup olmadığını ve hangi kromozomun etkilendiğini belirler.

  S: Çalışma sonuçlarına dayanarak, NGS’yi aCGH’ye önerebilir misiniz?
  C: Yeni Umut Doğurganlık Merkezi’nde, şu anda anahtarı tamamen bir CGH’den NGS’ye geçirdik. Bu değişikliğin nedeni, implantasyon için birini seçmeden önce embriyolar hakkında yapabileceğimiz bütün bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmaktır. Umudumuz, yakın gelecekte NGS’nin daha uygun bir PGS olacağıdır. Her zaman hastaların en güvenilir ve en yeni teknolojileri araştırmasını öneriyoruz. Genellikle yeni, daha iyi anlamına gelmez onlar da güvenilmelidir. NGS’yi tavsiye etmekten eminiz.

  S: NGS klinik pratiğinizi nasıl etkiler?
  C: NGS’yi zorlaştıran en büyük şey, mozaik olarak kabul edilen embriyolarla yaptığınız şeydir. Onları bertaraf edermisiniz yoksa canlı bir doğumun gerçekleşeceği umuduyla mı aktarıyorsunuz? Bunlar IVF alanında sorulan sorular. Hiç kimse doğru cevaba sahip değildir, bu nedenle ek araştırmalar yapılmalıdır. Sonunda basitçe ahlaki ve etik bir tartışmaya varabilir.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply