Tüpbebek Nedir? ve Dahası...
 • Erkek Kısırlığı

  Erkek Kısırlığı Nedenleri

  Erkek Kısırlığının Nedenleri

  Erkek kısırlığı çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Bunlar: Varikosel, hormonal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve buna bağlı sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel, kimyasal etkenler olabilir.

  • VARİKOSEL
  • HORMONAL NEDENLER
  • SPERMLERİN YAPISINDAKİ BOZUKLUKLAR
  • SPERM SAYISI VE HAREKETLİ SPERM ORANINDAKİ YETERSİZLİK
  • GENETİK ANORMALİLER
  • GEÇİRİLMİŞ BAZI ENFEKSİYONLAR
  • YAŞANMIŞ TRAVMALAR

  Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır?

  Erkek kısırlığının en sık görülen ve tedaviye en çok yanıt veren nedenlerinden biri, yumurtalık damarlarında varisleşme yani varikosel hastalığıdır. Varisleşen ve kapakçık yapısı bozulan damarlarla, testise doğru reflü akımla geri dönen kandaki toksik maddeler ve yüksek ısı, testise ve dolayısı ile sperm hücrelerine zarar vermektedir. Mikrocerrahi yöntemle yapılacak ameliyat ile olumlu sonuç alınabilmektedir.

  Erkeklerde kısırlık nedenlerinden biri olan kanal tıkanıklığı nasıl oluşur?

  Tüplerde tıkanıklık 4 farklı sebebe bağlıdır.

  1- Zaman içerisinde gelişen kistlere bağlı olarak tıkanıklık ortaya çıkabilir.

  2- Doktor eliyle yani “vazektomi” denilen bir doğum kontrol yöntemi sonucu tüplerin bağlanmasıyla gelişebilir.

  3- Doğumsal olabilir. Genetik nedenlerle spermin dışarı çıkış yollarının kısmen veya tamamen gelişmemesi sonucu ortaya çıkar.

  4- Cinsel yolla bulaşan Gonore (bel soğukluğu) gibi bazı hastalıklar sonucu da bu kanallarda tıkanmalar oluşabilir. Tıkanıklık nedeniyle olan kısırlıklar, özel mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler ile çoğu vakada başarı ile giderilip normal yolla hamile kalınması sağlanabilmektedir. Bu tip cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman olmasa da çoğu kez idrar yaparken yanma, idrar yolundan akıntı olması gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu hastalıkların ilerlemesine yetersiz tedavi de sebep olmaktadır. Eczaneden veya kulaktan dolma tavsiye ile bilinçsizce alınan ilaçlar hastalığı tam olarak tedavi etmeyebileceğinden hastalık idrar yolundan prostat ve testislere ilerleyerek kısırlığa yol açabilmektedir. Tüberküloz yani verem hastalığı da kısırlık yapabilmektedir.

  Diğer nedenler:

  Eroin, morfin gibi maddelerin kullanımı ve vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir veya zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar, kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar. Aşırı sıcak ortamda olanlar ve petro-kimya türü kimyasalların dumanı ile iç içe olanlar kısırlık tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.

 • İlginizi Çekebilir

  No Comments

  Leave a Reply